čtvrtek, března 08, 2012

Polsko II: Stadion ve Vratislavi

Fotbal se z kategorie lidové zábavy snaží přesunout do vyšších sfér. Je důležité vzbudit dojem, že nejde "jenom" o kopání do míče, ale o společenskou událost. A tomu musí odpovídat i kulisy.

Polsko se pro Euro 2012 zavázalo k rekonstrukci či výstavbě čtyř stadionů, které budou splňovat nejpřísnější požadavky UEFA. Ve Vratislavi se původně uvažovalo o rekonstrukci Olympijského stadionu, vystavěného za německé éry v letech 1926–1928. Nakonec padlo rozhodnutí postavit stadion nový.

Na opačném konci města vyrostlo monstrum pro 44 308 diváků za bratru víc jak 5 miliard korun. Kupodivu je to asi o 3 miliardy levnější, než výstavba pražské O2 Areny, ale i tak se dá o účelném využití peněz polemizovat. Stadion se naplní během zápasů Eura a pak možná čirou náhodou v době, kdy místní klub bude v Lize mistrů hostit Barcelonu. Potom budou všichni pozorovat, jak se na periferii města uprostřed obrovské silniční křižovatky drolí beton a rezaví dráty...

Městský stadion (jak zní prozatím před nástupem nějakého sponzora jeho jméno) stojí v západní části města asi 7 kilometrů od centra. Momentálně už je v provozu, přesto se v jeho nejbližším okolí ještě usilovně pracuje.


Umístění stadionu má samozřejmě zajistit co nejlepší dostupnost autem. Kromě toho naštěstí vznikla jižně od stadionu nová vlaková zastávka "Wrocław Stadion". Velkoryse nad ní je umístěná tramvajová zastávka krytá obří betonovou střechou pozoruhodného tvaru. Přijíždějící obstarožní tramvaje působí v zastávce komicky, ale sázím, že během Eura sem budou nasazené nové soupravy.


Ještě sympatičtější je propletenec cyklostezek. Ty jsou dovedeny až před brány stadionu. Myslí se i na pohodlné zaparkování kola, vzhledem ke kapacitě stadionu by to možná chtělo ale pár stojanů přidat. Podle dostupných materiálů má v areálu stadionu vyrůst i heliport.


Na severní straně stadionu končí druhá, nově budovaná, tramvajová linka. Zatím se po celé její délce teprve staví zastávky, ale do Eura by se to snad mohlo stihnout. Práce je ještě dost. Nedaleká blátivá laguna je toho důkazem.


Na neděli jsem si pořídil lupen na ligu. Domácí fanoušci už dali najevo, komu stadion a jeho okolí patří. Zatím jich chodí docela dost, doufám, že atmosféra bude stát za to.


4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Reportáž nemá "chybu".

Anonymní řekl(a)...

Super reportaz! Primlouvam se, za reportaz ze zapasu Slasku Wroclaw, docela by me to zajimalo, jaka tam byla atmosfera atd.

Anonymní řekl(a)...

Ve Wroclavi jsem byl jen jednou cestou do Estonska někdy před patnácti lety. Teď po druhé na: http://asymmetryfestival.pl/

Anonymní řekl(a)...

Našel 'sem takovej zaj'mavej clanek a proč nejde nějak normálně jet do Polska vlakem, jak se tam (ne-)dostat hromadnou dopravou...